תגיות

, , , ,

ניו יורק, 1899. אל רחובותיה של עיר המהגרים השוקקת נקלעים שני יצורים שלא מן העולם הזה. חוה היא גולם, אישה עשוית חומר, יציר כפיו של רב פולני הבקיא בתורת הנסתר. אחמד הוא ג'יני, יצור של רוח ואש המשתחרר מתוך קנקן נחושת בחנותו של מסגר סורי. למרות מזגם המנוגד פורחת ביניהם ידידות: רק זה בפני זה הם יכולים לחשוף את אופיים האמיתי. אולם זוהי קרבה שלא תאריך ימים: כוחות גדולים סופם להיחשף, ועבר בן אלפי שנים נושך בעקביהם של השניים.

הלן וֵקֶר טווה ברומן הביכורים עטור השבחים שלה סיפור פנטסטי שהוא גם רומן היסטורי, אגדה למבוגרים המבוססת על מיתולוגיה יהודית וערבית, מאוכלסת בדמויות פרי הדמיון ובאנשים בשר ודם, שכמו הגולם והג'יני ממש קמים לתחייה בינות לעמודים. זהו ספר ייחודי בכל מובן, בעל עלילה סוחפת ורבת־נפתולים, המספק חוויית קריאה מפתיעה, מרגשת ורעננה. הגולם והג'יני הוא סיפור על ברית מפתיעה בין שני זרים ועל הגורל שהם חולקים, אולם זהו גם סיפור על זהות, על שייכות, על רצון חופשי ועל מהותו המיוחדת של הקיום האנושי.

בדרך כלל אנחנו כותבות בעצמנו תמצית של עלילות הספרים כי לעיתים קרובות התיאור בכריכה האחורית מעורפל הגולם והגיני ולא באמת עוזר להבין על מה הספר.  התיאור של "הגולם והג'יני" שמובא למעלה, הוא דוגמה מושלמת לבעיה הזאת, וזה די מדהים, כי הוא כן מתאר במדויק את הספר ועדיין כושל לחלוטין בניהול ציפיות של הקוראים ובהבהרת הז'אנר אליו משתייך הספר.

הרבה אנשים, ובכללם אנחנו, הניחו לפני הקריאה שזה עוד ספר פנטסיה רומנטית במשקל נוצה. כלומר, "הגולם והג'יני", למען השם! מה עוד שילוב כזה יכול להיות? והכריכה האחורית לא בדיוק מפריכה את הרושם הזה, גם אם היא לא בדיוק מאשרת אותו.

ובכן, מתברר שספר על גולם וג'יני יכול להיות גם ספר שעוסק בסוגיות של מגדר, הגירה, זהות אמונות וכו'. ואם חיפשתם ספר מהסוג הזה, אז ברכותי! – זה הספר בשבילכם. אם, לעומת זאת, קיוויתם לשכוח מכל צרותיכם באמצעות התכרבלות עם רומן רומנטי, כמו אחת מבנות הבלוג, רק כדי לגלות תוך כדי קריאה שמדובר ברומן איטי ומהורהר שעוסק במהגרים, מגדר וכו' וכו', ייתכן שגם אתם תחוו תחושות עזות של זעם, בגידה ואכזבה (אבל זה הוביל לשלל הודעות מרירות וזועמות על הספר בסגנון: הגיבורים שלך אולי בני אלמוות, אבל אני לא, מתי כבר תתחילי עם העלילה?! כך שבהחלט אפשר לומר שחלקים מאיתנו נהנו מחווית הקריאה של הספר). מה שהוצאת ידיעות עשתה עם הספר הזה קצת מזכיר את הטיפול ב"המסע המוזר של מר דאלדרי" (הידוע גם כ"חייה השניים של אליס"), רק בכיוון ההפוך, וקצת עצוב לראות שהם לא לומדים מטעויות.

הגולם והג'יני, הלן וקר, מאנגלית: שרון פרמינגר, ידיעות ספרים, 502 עמ'