תגיות

, , , , , , ,

גרייס צופה מחצר ביתה בלהקת הזאבים אשר גרה ביער הקפוא, ולמרות שהם תקפו אותה כילדה, היא לא רעדחשה פחד או שנאה כלפיהם, אלא קשר עמוק, ובייחוד אל הזאב "שלה", הזאב צהוב העיניים שהציל אותה בעבר ממוות. 

סם חי חיים כפולים. כשמתחיל הקור של החורף הוא ושאר חברי הלהקה שלו נהפכים לזאבים, כשהקיץ מגיע ומתחיל להתחמם הם חוזרים שוב לצורתם המקורית כאנשים. בדמות זאב, ובדמות נער, הוא לא יכול שלא לצפות מרחוק אחר הנערה שהוא אוהב, אך לא מעז לדבר איתה בגלל משא הסודות והפחד.

 דווקא סכנה פתאומית המאיימת על סם ולהקתו מביאה למפגש בין השניים ולהתאהבות עמוקה. אך כדי שאהבתם תשרוד על סם, גרייס וחבריהם לפצח את חידת השינוי ולהגן על הזאבים מפני אלו הרוצים להרגם.

שהות"הזאבים של גרייס" אומנם נשמעת כמו עוד סדרת נעורים שבלונית בה נער לא אנושי מתאהב בנערה אנושית יפיפייה (ונטולת השגחה הורית) וסיפור אהבתם היוקדת הוא היסוד והכוח המניע של הסדרה, אבל אפילו מבקריה הגדולים של הטרילוגיה מודים שיש בה חן ומקוריות שמעלים אותה מעל הרמה הממוצעת, ושסטיווטר מצליחה להביא טוויסט מעניין בנושא אנשי הזאב.

למרות שהטרילוגיה לא חפה מפגמים, אני מאוד אהבתי אותה, וחשבתי שהיא מהנה, מרגשת ורומנטית להפליא. הכתיבה והדמויות של סטיווטר סוחפות ומלאות חן. בייחוד נהניתי מכך שהגיבורות היו חזקות, עצמאיות ונבונות; מתיאורי הטבע והחיבור אליו; ומאיזבל (הגיבורה הנשית הנוספת) הקוצנית, הסרקסטית, המקסימה והכל כך שולטת המחייה גם את החלקים הפחות הטובים בספרים.

הביקורת העיקרית נגד הספרים טוענת שהם סובלים מ"חוק נצחהטרילוגיות הספרותיות" (הספר הראשון תמיד הרבה יותר טוב מהשניים האחרים שיפתרו את הבעיות שהוצגו בהתחלה בצורה מבריקה  בדרך מאכזבת), וכתוצאה מכך "שהות" ו"נצח" הם פחות מעניינים ויותר קיטשיים, הם גם לא מנצלים במלואם את הדמויות וקווי העלילה שסטיווטר פרשה ב"רעד", וגם ההתפתחות של הדמויות הראשיות קצת נעצרת בהם.

אני אומנם מסכימה עם הביקורת ובייחוד עם הטענה ש"רעד" הוא הכי טוב (והוא ממש טוב!), אבל אני עדיין נהניתי מכל הטרילוגיה וממליצה לא לעצור בספר הראשון, בעיקר כי אז תפסידו את הקסם המופלא של איזבל עם קול (אני מחכה בציפייה לספר עליהם…).

 

רעד – הזאבים של גרייס 1, מגי סטיווטר, מאנגלית: גילי בר – הלל, כנרת, 381 עמ'

שהות – הזאבים של גרייס 2, מגי סטיווטר, מאנגלית: גילי בר – הלל סמו, כנרת ואיגואנה, 365 עמ'

נצח –  הזאבים של גרייס 3, מגי סטיווטר, מאנגלית: יעל אכמון, כנרת ואיגואנה, 431 עמ'