תגיות

, , , , ,

השנה היא 152 לספירה, המקום הוא לונדוניום, וסתוס לאונטיס הוא גלדיאטור צעיר ויפה תואר ממוצא יווני, בעל מעריצות רבות, שזכה בשמונה זרי ניצחון כמנצח בקרבות. הוא מתמודד בעוד קרב כשאישה צעירה בקהל מסיחה את דעתו. הוא נפצע בזירה ונופל למשכב כשהוא סובל מזיהום ומחום גבוה. כדי לטפל בו יותר טוב מעבירים את סת' לאחד מבתי העשירים – שם הוא פוגש שוב את האישה שהסיחה את דעתו והאהבה פורחת. אולם, הבדלי המעמדות עומדים בדרכם ומובילים לגורל טראגי, ובסופו של דבר למותו של סת' מחום. חום

כאשר הוא מתעורר הוא מוצא את עצמו בעולם משונה בשם מקביליון – עולם מוזר בו אתה לעולם לא מת ודברים יכולים להופיע אם אתה רק חושב עליהם. מפגש לא מתוכנן עם תושב אחר של מקביליון מביא את סת' להבין כי ניתן לצאת מהעולם הזה למסעות בזמן, הוא גם "זוכה" לכמות מידע אסטרונומית ש"מוטענת" למוח שלו (לא, זו לא תוצאה טבעית של מקביליון אלא משהו אחר), ההופכת אותו לגלדיאטור אינטיליגנטי מאוד שרוצה יותר מכל לגלות למה הוא הגיע למקביליון ואהובתו לא.

אווה קורצקי היא נערה בעייתית ומופנמת בשנת 2012. היא כבר נזרקה משני בתי ספר, ואמה ואביה החורג כבר כמעט לגמרי התייאשו ממנה. אווה מבינה שהיא צריכה להציל את עצמה ומנסה להירשם לפנימייה היוקרתית "סנטה מגדלנה", ולהפתעת כולם – היא מצליחה להתקבל ולראשונה בחייה אף קושרת קשרי ידידות. יום אחד במעבדה לביולוגיה, היא באה במגע עם תכולה של בקבוקון מסתורי שהביא מרצה אורח, ונופלת למשכב כשהיא סובלת ממחלת חום מוזרה.

בעוד אווה מנסה להתאושש מהמחלה המשונה, מופיע בפנימייה נער מיסתורי ומושך בשם סת' (מיודענו הגלדיאטור שהגיע לפנימייה כדי להשתמש במשאבים הנרחבים שלה כדי לחקור את הוירוס). אווה מוצאת את עצמה נמשכת אל הנער החדש אך המוכר באופן משונה, והאהבה פורחת.

הזיותבינתיים, במקביליון, מופיעים עוד ועוד אנשים שנפלו קורבן לווירוס המיסתורי וסת' מבין כי הוא חייב לצאת למשימה בזמן כדי לנסות ולעצור את התפשטות הוירוס ולהציל את מקביליון ואת אווה שלא מצליחה לנער מעליה את השפעות הוירוס.

אך אויבים מהעבר (הרחוק מאוד) צצים ומנסים להפריד ביניהם….

'חום' ו'הזיות' הם שני ספרים ראשונים בטרילוגיה של די שולמן וחייבים להודות שהספרים די אינטיליגנטיים, יחסית לספרי נוער. הסופרת משתמשת במדע (אם כי מפוקפק לפעמים) כדי להסביר איך שני אוהבים נפגשים על פני מרחב הזמן תוך התעלמות מדברים מציקים כמו מוות או הבנת שפות שזרות להם, וכך תתקלו שם במסע בזמן, חורים שחורים, תקיפת תאי טי ועוד. הדבר בולט יותר בספר השני, לאחר שהסיפור הרומנטי התבסס כבר. גם אווה וגם סת' הם דמויות חביבות שקל להזדהות איתם והם לא מספיק מטופשים עד כדי שיכאבו לכם העיניים מרוב שגילגלתם אותן בתיסכול (קשה לזלזל בנערים המתרגשים ממיקרוסקופ אלקטרונים). למרות המדע, הספרים מהווים קריאה קלילה ומהנה (במיוחד אם לא תטרחו למצוא את כל החורים בתיאוריות המדעיות שהגיבורים מציגים) ואנחנו מחכות בציפייה לספר השלישי.

חום, די שולמן, מאנגלית: יעל ענבר, ידיעות ספרים, 445 עמ' – ספר 1

הזיות, די שולמן, מאנגלית: יעל ענבר, ידיעות ספרים, 488 עמ' – ספר 2