תגיות

, , , ,

ב'רסיסים של כבוד', אנחנו פוגשים את קורדליה נייסמית אשר בעקבות בגידה אישית הפכה לאישה מפוכחת ונטולת ציפיות, ולמפקדת של משלחת מדעית מטעם שירות הסקר של מושבת בטא – דמוקרטיה טכנולוגית מתקדמת – תפקיד משמים בו שום דבר לא אמור לקרות. ואז, יום אחד, דברים מתחילים לקרות… המשלחת של קורדליה לכוכב שאמור להיות לא מאויש מותקפת על ידי חיילים מהפלנטה המיליטריסטית בריאר, וקורדליה היא היחידה שמצליחה להימלט משבי. אך, די מהר היא נופלת לידיו של לורד ארל וורקוסיגן, קצין בריארי ידוע לשמצה (הכינוי הגלקטי שלו הוא "הקצב מקומאר"), בעל סודות אפלים ואויבים רבים, ומסתבר שהוא הושאר פצוע בשטח בידי כוחותיו. השניים משתפים פעולה כדי לשרוד, וכמובן, מתאהבים במהלך המסע המשותף שלהם, אך האם אהבתם יכולה לשרוד את היותם בצדדים מנוגדים של מלחמה בין כוכבית? 

רסיסים של כבוד

כמובן שכן! כי לא רק שיש ספר המשך – 'בריאר' – בו קורדליה וורקוסיגן, המצפים לילדם הראשון, מנסים לבנות חיים משותפים כשהאירועים הפוליטיים של בריאר שואבים אותם אליהם והופכים אותם למטרה מפתה להרבה מאוד אנשים ועולמות – אלא שיש גם סדרה שלמה על הבן שלהם. 

בריארשני הספרים מתמקדים בקורדליה נייסמית ומהווים סדרה בפני עצמה, ומעין פריקוול לסדרה של הבן שלה בו זמנית. מבין שני הספרים 'רסיסים של כבוד', שהוא כמובן הראשון, יותר מוצלח, אבל גם השני מהנה. שאר הספרים של מקמסטר בוז'ולד, לעומת זאת, כולל הסדרה על הבן, מיילס, הם סיפור אחר. הם פחות רומנטייים ויותר מד"ב, ומיילס הוא… טעם נרכש. קורדליה ווורקוסיגן פשוט יותר רומנטיים.

קשה אמנם למצוא את הספרים, אבל הם כיפיים ושווים את החיפוש. יש בהם את השילוב הקסום ביותר בספרים – הומור, גיבורים מעניינים ומעוררי אמפתיה, כתיבה קולחת ועלילה שמעניינת גם כשהיא מצייתת לחוקי הז'אנר הרומנטי וברור לחלוטין שלגיבורים יהיה סוף טוב. למרות שהספרים יצאו בסדרת המד"ב המנוחה של זמורה ביתן, ועל אף שמקמסטר בוז'ולד ידועה כסופרת מד"ב, ב'רסיסים של כבוד' ו'בריאר', האהבה, ולא רק האהבה הרומנטית, היא מרכז הספר, והמד"ב הוא רק הרקע הכללי שתופס אפילו עוד פחות מקום מאשר העיסוק המלחמה ובסוגיות מוסריות. גם חובבי מד"ב מסכימים איתי, כמו שאפשר לראות בביקורת של דותן דימט:   http://www.sf-f.org.il/story_382 כך שכדאי גם לאלו שלא אוהבים חלליות בספרים שלהם לנסות אותם. וכאמור, הכל מתובל היטב בהומור כך שלמרות הנושאים כבדי המשקל הם לא מכבידים.

רסיסים של כבוד, לויס מקמסטר בוז'ולד, 1998, מאנגלית: בועז וייס, זמורה ביתן, 241 עמ'

בריאר, לויס מקמסטר בוז'ולד, 2000, מאנגלית: בועז וייס, כנרת זמורה ביתן, 344 עמ'