תגיות

, , , ,

יום אחד מתגלה ספינה החולפת על פני מאדים בתמונות הלווין. עשרה ימים אחר כך מתחילים הגלים:

הגל הראשון: כיבוי אורות (פעימה אלקטרומגנטית).

הגל שני: נחשול (צונאמי).

הגל השלישי: מגפה.

הגל הרביעי: משתיקים (נראים כמו בני אדם והורגים אותך).

וכעת? כעת תורו של הגל החמישי. 

עד לפני חמישה חודשים (כשספינת האם הופיעה) קסיופיאה (על שם קבוצת הכוכבים), הידועה יותר בכינוי קאסי היתה בת עשרה טיפוסית (אך חביבה) שההתאהבות שלה בבן פאריש, הנער הפופולרי ביותר בבית הספר שאפילו לא יודע שהיא קיימת, היתה מרכז עולמה. 

עכשיו היא ניצולה המבועתת ממצבה ומהדברים שעשתה כדי לשרוד. הגל החמישי

בדרכה לקיים הבטחה שנתנה לאחיה היא נפצעת על ידי משתיק ומאבדת הכרה. כאשר היא מתעוררת היא פוגשת את אוון ווקר בעל עיני השוקולד הנהדרות, הזרועות החזקות והשפתיים הרכות. אבל האם נער החווה התמים הוא אכן מה שהוא?

'הגל החמישי' הוא ספר של סוף העולם ומה קורה אחר כך… והיינו קוראות לו דיסאוטופיה אילולא העובדה שיש בו חייזרים – מה שכמובן הופך אותו למד"ב…

הדמות של קאסי אינטיליגנטית אך גם מושפעת מרגשות והורמונים בהתאם לגילה. העובדה שסוף העולם הגיע לא מונעת ממנה לכתוב ביומן שלה או להיצמד לדובי של אחיה לאורך כל הדרך (כמו תמיד, הומור מוסיף הרבה וברגעים הכי טובים בספר מככב הדובי). היא מנסה לנהוג בחוכמה אך מבעד לציניות הבריאה שלה מבצבצת תקווה ואמונה שהופכים את ההזדהות איתה לקלה.

הספר נפרש  מנקודות מבט של מספר דמויות ובכך מספק זווית ראייה רחבה על הסיפור ומגלה לקורא את כל הסודות מבלי שיצטרך לחכות שהדמות הראשית (קאסי) תעלה על הפואנטה. למרות ריבוי המספרים, הקו הראשי נשמר, והסיפורים מתאחדים בצורה יעילה. הבעיה היחידה היא שיאנסי הוא גבר, וכשהוא כותב דרך עיניה של קאסי הוא לפעמים נופל למקום קצת סטריאוטיפי… אבל בסך הכל מדובר בספר אינטיליגנטי (יחסית) הבודק את הרצון שלנו להאמין, את הצורך בתקווה וכמובן – את כוחה של אהבה.

'הגל החמישי' אומנם נגמר בהמשך יבוא גדול (בכל זאת – טרילוגיה…) אבל עדיין – מדובר בקריאה מהנה.

הגל החמישי, ריק יאנסי, מאנגלית: יעל אכמון, כתר, 2014, 440 עמ'