תגיות

, , ,

אשלין רואה פיות. ולא, לא מדובר בפיות קטנות וחמודות כמו טינקרבל. הפיות שהיא רואה הם יצורים גדולים, חלקם מכוערים, מציקים וכולם בלתי נראים לאנשים רגילים. את היכולת לראות את היצורים האגדתיים (לכאורה) האלה אשלין ירשה מאמה וסבתה, וכדי למנוע מהפיות לגלות שהיא יכולה לראות אותם היא חייבת לציית לחוקים המשפחתיים. אשלין מנסה בכל כוחה להתעלם מהפיות ולנהל חיים נורמליים, וכשהדברים נעשים קשים מדי היא נמלטת לביתו של ידידה סת, הגר בקרון רכבת עשוי ברזל – חומר שמרתיע בני פיות. 

אך הכל משתנה כאשר קינאן, מלך הקיץ של הפיות, מתחיל לעקוב אחריה. קינאן בטוח שאשלין היא מלכת הקיץ אחריה חיפש במשך מאות שנים והוא נחוש לפתות אותה להיענות לאתגר שיעזור לו להשיג את מלוא כוחו ויאפשר לו להביס את מלכת החורף – אימו, אשר הטילה עליו קללה. קסם זדוני

"קסם זדוני" הוא פנטסיה אורבנית לבני נוער,  הגדרה שמספרת רבות על ספר. דווקא בני נוער פחות התלהבו ממנו, וחלקם אף טען שהוא לא הולם לבני נוער (!). ונראה לי שזה היה מועיל לספר אם מאר היתה מכוונת לקהל בוגר. למרות זאת, ולמרות שאני לא חובבת פיות בדרך כלל, אני חשבתי שהספר היה מהנה ואינטילגנטי יותר מהממוצע, אם כי כמה מפרטי הרקע נותרו מעורפלים (בייחוד בנוגע למלך הקיץ הקודם ולמניעיה של מלכת החורף, אבל גם בנוגע לאמה של אשלין).

העיסוק של מאר במגדר מורגש בספר, כשאחד הנושאים הבולטים בו הוא חופש בחירה לנשים, לא במובן של הצבעות בקלפי אלא של היכולת להחליט על חייהן, וכך, גם אחרי שאשלין נדחקת לפינה ולכאורה נותרת ללא אפשרויות, הניצחון שלה מושג באמצעות היכולת שלה לשמור על חלקים מחייה ולא להיכנע לדרישות הסובבים אותה.

חשוב לציין כי על אף שניתן לקרוא את הספר כספר בודד מדובר בסדרת ספרים וכרגע לא ידוע מתי ואם בכלל יתורגמו ההמשכים. 

אבל בסך הכל מדובר בספר מהיר לקריאה בו האהבה מנצחת הכל – גם את העובדה שאת פיה… 

קסם זדוני, מליסה מאר, מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה, כנרת, זמורה-ביתן, 2013, 303 עמ'

Wicked Lovely, Melissa Marr, 2007