תגיות

, , ,

מלנסיה וייל הידועה יותר בכינויה סיה, גרה כל חייה במושבת חמשת האגמים. היא צעירה, נחושה, בעלת כישורים מכניים, ידע נרחב על עולם החי והצומח והיא עומדת לסיים את לימודיה בבית הספר. השאיפה שלה היא לללכת ללמוד באוניברסיטה כמו אביה. אבל לא כל אחד יכול ללכת לאוניברסיטה או אפילו לגשת לבחינה. 

בכל שנה נבחרים רק התלמידים המצטיינים מבין בוגרי בתי הספר של שמונה-עשרה המושבות של חבר הקהילות המאוחדות להשתתף במבחן אשר יקבע אם הם יוכלו ללמוד באוניברסיטה ואולי להפוך לאחד ממנהיגי העתיד. אם נבחרת – אינך יכול לסרב להיבחן.

אך סיה אינה חולמת לסרב – זה כל מה שהיא רוצה. ולשמחתה הרבה, לאחר שנים שבהם לא נבחר מועמד מהמושבה שלה, נבחרים חמישה מועמדים והיא ביניהם. המבחן

אין מידע רב על המבחן. נראה כי איש אינו זוכר מה באמת מתרחש שם. אך ערב נסיעתה לעיר טוֹסוּ כדי להשתתף במבחן, מגלה לה אביה כמה זכרונות עמומים אך מטרידים מן הבחינה ומורה לה לא לבטוח באיש.

אולם סיה מתקשה שלא לבטוח בתומאס, נער מהמושבה שלה בו תמיד היתה קצת מאוהבת, ומגלה לו את אזהרותיו של אביה ואת חששותיה. 

וכך מגיעים סיה ותומאס לעיר טוסו ולמבחן עם ידע מוקדם שיעזור להם להתמודד עם המכשולים שהולכים לעמוד בדרכם.

'המבחן' הוא עוד ספר פוסטאפוקליפטי המציג דיסאוטופיה בכיכובם של בני נוער: יש רומן, יש שלטון מסוכן, יש סכנת מוות  – כל המרכיבים לדיסוטופית נוער. אבל אנחנו לא נשבינו בקסם, למעשה די נשארנו אדישות חוץ מהתהייה – מה ההגיון לבחור את הטובים ביותר ואז להרוג אותם עד שיישארו לך השורדים שבהם – מה הם מקקים?

כך שאם יתרגמו את המשך אולי נקרא (כי סוף הספר בונה כבר את הספר הבא) אבל אם לא – לא נורא, כי אם להודות על האמת – דיסאוטופיות רומנטיות קצת מתחילות להימאס עלינו. 

המבחן, זואל שרבונו, מאנגלית: שירה שלמה, משכל (ידיעות ספרים), 2014, 381 עמ' – ספר ראשון בטרילוגיה

The Testing, Joelle Charbonneau, 2013