תגיות

, , ,

נֶל וקַייל היו חברים מילדות, כאלה שממש גדלו ביחד, ואיש לא הופתע כשבתיכון הצמד הבלתי ניתן להפרדה הפך לזוג. אבל בעודם מתמודדים עם האתגרים שמציבים מולם החיים עם סיום התיכון, סיפור האהבה שלהם נגדע בטרגדיה.

כשהיא המומה, כואבת ומלאת אשמה מאובדנו של אהובה, נל פוגשת את קולטון, אחיו הגדול של קייל שחזר הביתה ללוויה מניו-יורק, שם הוא חי בשנים האחרונות. קולטון מצליח להציע לנל את הנחמה שאף אחד אחר לא הצליח להביא לה, ואז דרכיהם נפרדות. ליפול לתוכך

שנתיים לאחר מכן, קולטון ונל נפגשים בשנית ויש ביניהם חיבור מיידי, המועצם מעיסוקם המשותף במוזיקה. אך שניהם רדופים ברגשות אשם ורוחות רפאים, וכדי שאהבתם תוכל לשרוד עליהם להתגבר על העבר ולהשאיר אותו מאחור.

בגלל הכריכה והשם, אפשר לטעות ולחשוב שזהו רומן אירוטי. אך למעשה 'ליפול לתוכך' הוא אחד מאותם ספרים שמטרתם (או לפחות אחת מהן) היא ללמד את הקוראים איך להתמודד עם כאב, אובדן ואשמה ולהכיר בצורך הלגיטימי להמשיך הלאה (אם כי זה לא אומר שאין גם סצנות מהסוג הזה…). כבר קראנו ספרים מוצלחים יותר בז'אנר (לדוגמא: 'נ.ב. אני אוהב אותך' של ססיליה אהרון ו'יש שם מישהו?' של מריאן קיז), שעשו עבודה יותר משכנעת והמסר שלהם לא היה 'צריך אהבה חדשה כדי לסלק את הישנה ורק כשתמצאי אהבה חדשה תוכלי להיות בסדר'. גם ההתייחסות למערכת היחסים שבין בת הזוג של אח מת לאחיו החי לא ממש מעמיקה ומלאת תובנות לטעמנו.

'ליפול לתוכך' מכיל למעשה שני סיפורי אהבה, ואפשר לומר שהוא הזכיר לנו את 'גן המכתבים' בכך שבדומה לו הסופרת לא מצליחה להפיק את המירב מהסיפורים ואנו נמצאים במצב של "כל המוסיף גורע". ויילדר השקיעה מאמצים ועמודים רבים בתיאור אהבתה הראשונה של נל, עד שאין לה ברירה, והיא חייבת לדלג על חלקים חיוניים מסיפור האהבה של נל וקולטון. הפיכת סיפור האהבה השני (של נל וקולטון – אם לא הצלחתם לעקוב…) לטוב וחזק יותר (מבחינת נל) בעצם גורעת מן הסיפור הראשון שויילדר ניסתה לבנות ונדמה כי הספר היה יותר טוב אילו התחיל בפגישה של נל וקולטון בניו-יורק. החלק הטוב בספר הוא דווקא המוזיקה (למרות שההסבר הקצרצר על איך נל התחילה לנגן היה פחות ממספיק) ומצורפת לספר רשימת שירים המוזכרים בספר.

למרות הרגש הרב שהסופרת מנסה להחדיר לספר, הפלג הרומנטי שלנו מצא את הספר משעמם וכל השאר מצאו שהוא היה קריאה סתמית. וחבל – גם הנושא של אהבה שנייה לאחר טרגדיה וגם ההפרעות הנפשיות שמתבטאות אצל נל בעקבות האשמה והדחקת האבל והאובדן ראויים ליותר מזה.

ליפול לתוכך, ג'סינדה ויילדר, מאנגלית: דנית בן-קיקי, מודן, 2014, 279 עמ' 

Falling Into You, Jacinda Wilder, 2013