תגיות

, ,

בעקבות הצעת עבודה מאחותו הגדולה והעשירה מרי, ממנה לא שמע שנים, פאדי קלירי ומשפחתו עוברים מניו זילנד לאוסטרליה. שם מתפתח קשר אמיץ – כנראה מדי – בין מגי קלירי הצעירה לכומר ראלף דה בריקאסאר, בן חסותה של הדודה מרי. הקשר ילווה אותם כל חייהם, ישרוד את תככיה של דודה מרי, את נישואיה של מגי לאחר, מלחמות ומרחק וישפיע גם על גורלם של ילדיה של מגי. ציפורים מתות בסתר - כריכה מ1980

"ציפורים מתות בסתר" הוא סאגה משפחתית הנפרשת על פני יבשות, עשורים, נקודות מבט ושלושה דורות של בני משפחת קלירי, תוך התמקדות בסיפור אהבה של מגי קלירי עם האב ראלף. הספר היה רב מכר גדול בזמנו (סוף שנות ה-70 של המאה ה-20) ואף עובד למיני סדרה מצליחה שהפכה את השחקן ריצ'ארד צ'מברליין לאליל הנשים, את נעימת הנושא והשיר של מגי מזומזמות על (כמעט) כל לשון ואת הצבע "אפר של ורדים" למבוקש ביותר (תבינו אם תקראו את הספר).  

כעת, 25 שנים לאחר שראה אור לראשונה בעברית, זמורה ביתן מוציאים מהדורה מחודשת של הספר (דבר שככל הנראה אומר כריכה חדשה, תרגום ישן ומחיר מאוד חדש). סביר להניח שבהוצאה נזכרו בספר המאוד מצליח הזה בעקבות מותה של הסופרת קולין מקאלוג, בתחילת 2015, והרעש שהתעורר בעקבות ההספד המביך לו זכתה בעיתון האוסטרלי The Australian, שבחר לספוד לאחת הסופרות הידועות והמצליחות באוסטרליה שהיתה גם נוירופיזיולוגית מצליחה ב: "פשוטת מראה, ובהחלט סובלת מעודף משקל, היא היתה, בכל זאת, אשה שנונה וחמה". אחרי תגובות נזעמות, אנשים פשוט התחילו ללעוג להספד בטוויטר, ולכתוב לעצמם ולגברים מפורסמים הספדים מעליבים, תחת ההאשטג #MyOzObituary

כמו שכבר ציינו, בשנות השמונים והתשעים הספר והמיני סדרה היו להיט עצום. עד כדי כך שאנשים התאגדו כדי לכתוב לרשות השידור מכתבי מחאה נזעמים על כך שהם שידרו את הסדרה בשבת… ומתחילת הבלוג אנחנו מתכננות לכתוב עליו, אבל הגענו אליו רק עכשיו כי כל פעם מחדש הוא מעורר אצלנו מחלוקת גדולה. חלק חושבות שההתלהבות הגדולה מ"ציפורים מתות בסתר" ומספריה של וי.ס. אנדרוס מעידים בעצם על משהו לא בריא. אומנם בשנות השמונים לכנסייה הקתולית עדיין לא היה שם רע כמו עכשיו, ואוסטרליה היתה מקום אקזוטי ומרתק, אבל בשורה התחתונה, "ציפורים מתות בסתר" הוא סיפור אהבה בין כומר לאשה נשואה אותה הכיר ועזר לגדל מאז שהיתה ילדה קטנה, כשהכומר גם לוקח לעצמו את הירושה שהיתה יכולה להיות של אהובתו; הבת של הגיבורה מסיימת עם חייל בצבא הנאצי ויש משהו די מרשים בלכתוב ספר שמתרחש באוסטרליה החקלאית של תחילת המאה העשרים בלי לומר אף מילה על האבוריג'נים. בעוד שאחרות רואות בו עדות לעידן תמים יותר (לפחות שלהן) בו יכלו לקרוא סיפור אהבה מופרך כ"כ ולהגיד – כמה רומנטי. בכל אופן, עכשיו יש לכם הזדמנות להתוודע – לראשונה או מחדש – לספר, ולגבש את דעתכם.

במפתיע עבור מישהי שכתבה רב מכר רומנטי, שאר הספרים של מקאלוג לא ממש שייכים לז'אנר (אפילו לא הספר האהוב עלינו ביותר שלה -"האזרח הראשון ברומא", או ספרה על המלחמה הטרויאנית), וחלקם הגדול טורד מנוחה. אך אולי דווקא עובדה זו מעידה יותר מכל על יכולת הכתיבה של מקאלוג אשר הצליחה לכתוב ספר לא אופייני ויצרה הצלחה.

ציפורים מתות בסתר, קולין מקאלוג, מאהגלית: אופירה רהט, זמורה ביתן, 1980, 529 עמ'. 

The Thorn Birds, Colleen McCullough, 1977

הכריכה החדשה (והפחות מועדפת עלינו...)

הכריכה החדשה (והפחות מועדפת עלינו…)