תגיות

, , , , ,

בשנת 2059 לונדון האלטרנטיבית נמצאת תחת שלטון רודני ומדכא, הרודף במיוחד אנשים בעלי יכולות על טבעיות. החזקים מבין בעלי הכוחות ירדו למחתרת והקימו קבוצות המרכיבות את העולם התחתון של לונדון. פייג' מארני בת התשע עשרה היא בעלת יכולות נדירות ומשתייכת לאחת הקבוצות החזקות בעיר. כשיכולותיה מגיעות לשיא חדש והרסני, היא מושכת תשומת לב לא רצויה ונלכדת. פייג' מוצאת את עצמה במושבת עונשין בשם שאול I, הממוקמת באוקספורד המוחרבת והמנוהלת בידי גזע זר, אשר עומד מאחורי הרדיפות ושלטון האימה. פייג' ההמומה מועברת לידיו של "הסוהר" החידתי, וכדי לשרוד עליה ללמוד מהר ולהחליט במי היא יכולה לבטוח.עונת העצמות

זהו ספר ראשון בסדרה שמתוכננת להיות בת שבעה ספרים. "עונת העצמות" הוא ספר פנטסיה עם נגיעות דיסאוטופיות והיסטוריה אלטרנטיבית (בויקיפדיה אמנם קוראים לספר "מדע בדיוני", אבל כל עוד אין בזה מדע, או אפילו פסאודו מדע, זה פנטסיה, ולא משנה שזה מתרחש בעתיד). הביקורות השוו את הספר ל"הארי פוטר" ול"משחקי הרעב". אני לא ממש רואה את ההארי פוטר, פרט לכך ששני הספרים מתרחשים בבריטניה, אבל "משחקי הרעב" בהחלט מורגש, וככל הנראה ימשיך להיות מורגש בחוזקה בספרי הנוער בשנים הקרובות.

בעיני זה עוד אחד מספרי "נערה צעירה בעולם אכזר ואלים מגלה שהוא אפילו יותר אלים ואכזר ממה שחשבה, ויחד עם דמות גברית חסונה ומושכת מנסה לגלות את האמת ולהפיל את כוחות הרשע". וכן, אני כנראה סובלת מחשיפת יתר לספרים האלה, בייחוד בגלל שרובם הם שיבוטים חסרי נשמה. "עונת העצמות" הוא דווקא לא אחד הגרועים שבהם, אבל הוא גם לא אחד הזכירים שבהם.

אחת הסיבות לכך היא שפיתוח סיפור האהבה לא בדיוק ברמת על. רגע אחד הם מתקשים לבנות אמון הדדי, ורגע אחרי זה – בעיתוי הכי מטומטם שהם יכולים לבחור בו – הם לא יכולים להוריד את הידיים אחד מהשני. זה יכול להיות מוצדק כשאין לך הרבה מרווח לתמרון אבל אם את מתכננת שבעה ספרים אפשר לחשוב שיש לך זמן לבנות את מערכת היחסים הזו…

בשורה התחתונה – קריא, ואפשר להעביר איתו את הזמן. אתם יכולים לקרוא אותו כספר בודד ולהניח לזה או (בהנחה שההמשכים יתורגמו לעברית) להתחיל מחויבות רבת שנים לסדרה.

עונת העצמות, סמנתה שאנון, מאנגלית: דבורה בושרי, אגם, 2013, 511 עמ'

The Bone Season, Samantha Shannon, 2013

  • הספר השני בסדרה נקרא The Mime Order והוא ראה אור באנגלית בתחילת 2015. 
  • טריילר לספר ניתן למצוא כאן

.