תגיות

, , , , ,

ארצות הברית של הסנטרי (ארה"ס) מורכבת מדארקלינג ואנושיים. בכל עיר בתשע המדינות המרכיבות את הארה"ס, קיימים גטאות מוקפי חומות המפרידים בין בני אדם לבין בני הדארקלינג ולאחרונה מתחילה לצמוח גם דת חדשה בהמצאת פיוריאן רוז, מנהיג הארה"ס הקוראת לטוהר הדם. גם בין האנושיים קיימת הפרדה בין מעמד הפועלים ובין מעמד הסנטרי השליט. ומאחר ורק אנשי סנטרי מורשים לעבוד במינהל הציבורי, נקרא הממשל "ממשל סנטרי".

בבלאק סיטי התרחשה לא מזמן מלחמה שבעקבותיה התמלאה העיר בדם. עכשיו, לאחר שהמתיחות ירדה לכאורה והדארקלינגים שוכנים מאחורי חומה, חוזרת השליחה, נציגת שלטון הסנטרי, לעיר ואיתה בתה – נאטלי ביוקאנן.

אש פישר בן ה-16 הוא דארקלינג מעורב דם (כלומר – חצי אנושי חצי דארקלינג) אשר ליבו אינו פועם (אל דאגה מדובר בתופעה טבעית למעורב דם). הנשיכה של דארקלינג מייצרת סם בשם "הייז" ואש מתפרנס למעשה מלנשוך אנשים וכך הוא משיג דם לעצמו (כן, דארקלינג הוא שם אחר לערפדים – הפתעה!) וכסף כדי לתחזק את ביתו (כנסייה). אש אמנם קשור לביתו ולאביו, אך הוא אינו יכול שלא לחוש בכמיהה לחצי של חייו החי מאחורי החומה. בלאק סיטי

כאשר אש מבחין בנאטלי לראשונה, בזמן שהוא עם אחת מלקוחותיו, ליבו, הדומם עד עתה, מתחיל לפעום.

גם נאטלי חשה בקשר המשונה הזה ולמרות האיבה המיידית ששררה ביניהם הם לא יכולים שלא להימשך אחד לשני, מה שכמובן אסור בשל חוקי גזע…

בזמן שנאטלי ואש מנסים לברר את רגשותיהם, אנשים מתחילים למות מההייז והשניים מחליטים לנסות ולגלות מה עומד מאחורי מקרי המוות כדי למנוע את גל האשמות שמופנה כלפי הדארקלינג וחושפים (כמובן) מזימה של השלטון.

יש כמובן גם סיידקיקים (חברה שאפתנית, חבר מכור לסם, שומר ראש מרושע, אחות פצועה, צלע שלישית לסיפור האהבה ועוד) אבל הסיפור מובא דרך עיניהם של שני הגיבורים לחליפין – פעם אש ופעם נאטלי.

זה לא הספר הכי נורא שקראנו, אבל גם לא היה לו ערך מוסף. הוא לא באמת הביא רעיון חדש בנושא הערפדים, כל שאלת ה"אם האהבה נקבעת בידי הגורל" לא הצליחה לרגש (גם לא הקונפליקט שהיא הציבה בפני הגיבור) והמחברת לא ממש פיתחה את הקונפליקט. גם מוטיב הפינוקיו שרק רוצה להיות ילד אמיתי שהסופרת ניסתה לייצר עם הגיבור לא ממש עבד לטעמינו. בנוסף, וזה ממש קטע שלנו, בתור יהודיות אנחנו מוצאות את ההשוואה, הלא מרומזת או מעודנת, בין מצבם של הדארקלינגים למצבם של יהודים בשואה צורמת.

בסך הכל מדובר בספר שכיח והעובדה שמדובר בספר ראשון מטרילוגיה (הספר נגמר בהמשך יבוא אבל אפשר לקרוא אותו כבודד) ושמאז 2013 לא תורגם ספר ההמשך מצביעה על כך שאפשר פשוט לוותר על הספר.

בלאק סיטי, אליזבת ריצ'רדס, מאנגלית: שלומית הנדלסמן, קוראים, 2013, 352 עמ'

Black City, Elizabeth Richards, Black City, 2012