תגיות

, , ,

אמה של אַרְיָה היא מדענית הנשלחת תדיר למשימות סודיות מטעם המושבה חלום בה שתיהן חיות. אַרְיָה, זמרת מחוננת בת 17, מבלה, כמו רוב תושבי חלום, את רוב זמנה בעולמות הוירטואליים שהכניסה אליהם מתאפשרת בעזרת פריט טכנולוגי הנקרא "העין" שמורכב מעל העין הרגילה. כאשר אמה של אריה נשלחת למשימה סודית במושבה אחרת ולא יוצרת עימה קשר אריה מתחילה לדאוג ומנסה לברר מדוע נותק הקשר. אך בירוריה מובילים לאסון ואריה מוגלת מהמושבה – אל העולם החיצוני, המלא בסופות, ברברים פראיים ואוויר רעיל.

פֵּרי הוא נער חיצוני. הוא חי בעולם האמיתי, תחת שמים הממטירים סופות אש קטלניות. פרי המחוספס ניחן ביכולת מפליאה לרחרח את אופיו, מחשבותיו ורגשותיו של כל אדם (ולמרות שהיכולת הזו יוצאת דופן, עצם העובדה שיש לו יכולת אינה ייחודית). על אף שאינו מרוצה מחייו פרי משתדל ללכת בתלם (אם כי ללא הצלחה יתרה) בשל אהבתו לאחיינו.

לאחר שאחיינו נלקח, פרי נתקל באריה ולוקח אותה תחת חסותו. לכל אחד מהשניים יש את המניעים שלו לשיתוף הפעולה. וכך הם יוצאים בחיפוש אחר בני משפחתם. תחת שמי האש

 אנחנו חייבות להודות שהספר לא השאיר בנו חותם גדול בפעם הראשונה שקראנו אותו. אולי היה זה עומס טרילוגיות הנוער שקראנו בזמנו, או סתם מיאוס מהז'אנר, אבל האמת היא שקראנו את הספר והמשכנו הלאה בלי להביט לאחור. 

אך כשהמגיבה "אליזבת בנט" המליצה על הספר (אי שם לפני שנה….אנחנו עובדות לאט לפעמים) התחלנו לחשוב שאולי פיספסנו משהו וכשהספריה שלנו יצאה לחופשה השנתית שלה החלטנו לשלוף אותו שוב מהארגז.  

אז בקריאה שנייה הספר אכן מדבר אלינו קצת יותר. אולי זה מרחק הזמן או הדילול ברמות ספרי הנוער שאנחנו קוראות בזמן האחרון, אבל הוא נראה לנו עכשיו קצת פחות כמו שיבוט חסר נשמה של טרילוגיית נוער ויותר כמו עוד חבר חביב בחבורה. 

הדמויות לא לגמרי מתקתקות אבל הם גם לא מעצבנות לגמרי והרעיון שעומד מאחורי הסיפור אומנם אינו חדשני אך הוא קריא ובהחלט אפשר להעביר איתו את הזמן. האם השתכנענו הפעם לקרוא את ספר ההמשך? אולי בחופשת הספרייה הבאה… (וההיסוס מתגבר לאור העובדה שטרם תרגמו את הספר השלישי בטרילוגיה…)

תחת שמי האש, ורוניקה רוס, מאנגלית: אסנת הדר, משכל, 2012, 391 עמ' – ספר ראשון בטרילוגיה

Under the Never Sky, Veronica Rossi, 2012