תגיות

, , ,

מֵייר בארו בת השבע־עשרה היא אדומת דם, כייסת, פרועה ומרדנית.

שלושת אחיה הגדולים כבר נשלחו אל שדה הקרב בשירות המלך כסוף הדם וגם היא מוכנה נפשית לחיי חיילת אבל כשחברה הטוב מאבד את עבודתו החיונית ומועמד להישלח אף הוא אל המערכה, מייר מנסה לחלץ אותו מהגזירה ובכך הורסת את מה שנשאר מתקוות משפחתה לעתיד טוב יותר.

ברגע הרסני של שנאה ועצמית (וטמטום  – אם אתן שואלות אותנו) היא מכייסת (או יותר נכון – מנסה לכייס) את האדם הלא נכון וחייה משתנים מן הקצה אל הקצה… 

מייר מוצאת את עצמה בהיכלם המפואר של כסופי הדם – תחילה כמשרתת ואז כחלק ממשפחת המלוכה הנאלצת להתמודד עם כללים, טקסים ושני נסיכים יפי תואר (החיים הקשים…).

כשמשמר הארגמן מתחיל בפעולות מרד אלימות, ומנגד מייר מקבלת בשורה רעה – היא יודעת שסוף סוף מצאה את מקומה הטבעי ושביכולתה לחולל את השינוי לו רבים מאדומי הדם מייחלים.

במקביל, היא מגלה שהיא שונה מכל אדום או כסוף שפגשה בימי חייה, אך האם היא היחידה?

הבחירות שמייר עושה משפיעות לא רק על חייה האישיים אלא על כל הממלכה.

'מלכה אדומה' הוא ספר ראשון בסדרה לנוער (פעם זו היתה טרילוגיה, אבל דברים משתנים – אתם יודעים…) שמתרחשת בעתיד. וברור לנו שמדובר בהצלחה – אבל לא אצלנו: לא אהבנו את מייר – דמות רדודה, מרוכזת בעצמה ומלאה בחשיבות עצמית יותר הרבה יותר מהרגיל והמקובל בסיפורים מסוג זה. סיפור האהבה המרובע (אנחנו נעשה לכם ספויילר – שני נסיכים והחבר הטוב) לא משכנע (למה בעצם כולם מתאהבים בה?! לא ניתן שום הסבר הגיוני או אפילו חצי הגיוני לנושא – ולא, האהבה היא עיוורת זה לא תשובה!). התוכנית שהפכה את מייר לבת למשפחת המלוכה מטופשת, לא הגיונית ומלאה בחורים יותר מגרביוני רשת (כן, בואו נטען שהיא בעלת דם כסוף ואז ניתן לה להתאמן מול כולם בתרגילים שיגרמו לה לדמם – דם אדום!) והמורדים לא יותר הגיוניים (האם הם המחתרת היחידה שלא שמעה על מידור?!).

ואם להיות קטנוניים, בניגוד לאקס-מן (שבבירור היווה אחד מגורמי ההשראה לסיפור) שם כולם בני אדם רק שכמה מהם עם מוטציות הרי שב'מלכה אדומה' ממש מדובר באנשים עם מאפיינים פיזיולוגיים שונים (דם כסוף לעומת אדום) – האם זה מצדיק להפוך אנשים לעבדים? בוודאי שלא! אבל הטיעון "כולנו בני אדם זהים" קצת מתמוסס. גם הטענה שמייר יותר חזקה מאדומי דם וכסופי דם כאחד עדיין לא הוכחה… אבל אנחנו לא נמשיך לספרים הבאים כדי לגלות אם זה יקרה.

מלכה אדומה, ויקטוריה איוויארד, מאנגלית: נעה מרוז-סמלסון, מודן, 2015, 304 עמ' -ספר ראשון בסדרה

Red Queen, Victoria Aveyard, 2014 (The first book in the Red Queen series)

ואם אתם ממש לא השתכנעתם מהביקורת ובכל זאת רוצים לנסות – יש טעימת קריאה כאן