תגיות

, , , ,

אחרי שדילגה מעבודה אחת לשנייה, זכתה גרייס אלנד סוף–סוף ליציבות ולהצלחה ב"דרך ויתרספון". העבודה אצל גורו החשיבה החיובית, ספראג ויתרספון, התאימה לה בדיוק מושלם והיא אף תרמה תרומות משמעותיות להצלחת העסק כמו יצירת ספר בישול ויומן רשת התואמים לרוח "דרך ויתרספון".
אך אז מוצאת גרייס את גופתו של ספראג שנרצח, ובקבוק וודקה שנמצא על שידת הלילה שלו כמו רומז על מקרה אחר מעברה. 
כדי להתאושש מהגילוי ומאובדן עבודתה חוזרת גרייס לעיר הולדת. שם חברתה הטובה מארגנת לה פגישה (יותר בליינד דייט) עם ג`וליוס ארקרייט, קפיטליסט בתחום קרנות הון סיכון. לגרייס אין שום דבר משותף עם ג`וליוס, שמקדיש את חייו לעשיית כסף בלא לבחול באמצעים (והציניקנית שבי תעיר: בניגוד לגורואים לחשיבה חיובית שעושים כסף מתוך מניעים אלטרואיסטים, כמובן…). והם נפרדים מתוך הסכמה שמדובר שאחד הבלינדיייטים הפחות מוצלחים שהם חוו.

אבל לנחת לשעבר (כן, כן… נחת לשעבר…) יש מיומנויות שגרייס יכולה לנצל, כדי למצוא כיוון לעתידה והיא מגייסת אותו לצורך הכנת תוכנית עסקית למציאת עבודה (שימו לב: לא כדי שיעזור לה למצוא עבודה או שייתן לה עבודה אלא להכין תוכנית עסקית למציאת עבודה!!!).

ג`וליוס – שחי לפי שני כללים פשוטים – לא לבטוח באיש ולכל אחד יש כוונה נסתרת – הוא הגבר המושלם לעזור לגרייס, כאשר מתברר שמישהו עוקב אחריה ומטריד אותה.

ואם זה לא מספיק לכם יש גם מתחרה עסקי, מיילים מהמתים, בת לא נחמדה (של הבוס המת) ועכברוש מת… וגם הצהרות חיוביות (שהן, כפי שמסביר הספר: קיצור דרך לחשיבה חיובית) דוגמת: "חבקו את הבלתי ידוע, הוא הוודאות היחידה" או "יום חדש, הזדמנויות חדשות לעיצוב העתיד", שאותי אישית עיצבנו אבל אני לא הטיפוס של ספרי עזרה עצמית.

עוד שתי נקודות שהפריעו לי בספר הן החזרה הרפטטיבית ולעיתים מנותקת מקשר על העובדה שהגיבורה אחראית על יצירת ספר הבישול ויומן הרשת. בסדר, את מוכשרת, את תרמת להצלחת העסק, הבנו – הלאה; וגם העובדה שהחיבור של הגיבורים נובע מהתוכנית העיסקית למציאת עבודה – מה רע בשני אנשים שנפגשים לארוחה שסידרו להם חברים, מוצאים חן אחד בעיני השני ואז קורים דברים רעים והם עוזרים אחד לשני כי איכפת להם?! למה צריך את כל העיסקאות המשונות האלה?!

אבל אם נעזוב את כל זה בצד, מדובר בכתיבה הרגילה של קרנץ' (הידועה גם בשם אמנדה קוויק) והיא מספקת את הסחורה של רומנטיקה, מתח וגילגול עיניים. אז אם אתם בקטע של חשיבה חיובית מתובלנת בקצת סכנה ורמנטיקה – כנראה שתהנו מהספר.

אל תבטחו באיש, ג'יין אן קרנץ, מאנגלית: ליאורה כרמלי, אור עם, 2016, 332 עמ'

Trust No One, Jayne Ann Krentz, 2015