תגיות

, , , , , ,

קוראינו חדי העין בוודאי מרימים גבה על ההחלטה הלא שגרתית לכתוב ביקורת על ספר שני בטרילוגיה כשלא כתבנו על הספר הראשון. ובכן, מדובר בתולדה של מספר גורמים: זה מה שהיה בספריה, בשילוב עם הכרות מעמיקה עם מבנה הטרילוגיות של רוברטס – תמיד יש שלושה זוגות בטרילוגיה, וכל ספר יוקדש בעיקר לסיפור האהבה של אחד מן הזוגות – שבזכותה אני יודעת כמה קל לקפוץ לאמצע אחת מהטרילוגיות שלה, וחוסר רצון לקרוא את הספר הראשון.

כדי לחגוג את עלייתה של מלכתן החדשה, יצרו שלוש אלות הירח שלושה כוכבים – כוכב אש, כוכב קרח וכוכב מים. (לא ברור למה בדיוק…) אבל אז נפלו הכוכבים מהשמים, כשהם חושפים לסכנה את גורל כל העולמות (ברור…). וכעת, שלוש נשים ושלושה גברים משלבים יחד כוחות כדי לאסוף את החלקים.

בספר הראשון (שנקרא 'כוכבים של מזל'), שישה אנשים מגיעם לאי קורפו במטרה להציל את כוכב האש: סאשה – ציירת, בראן – מכשף, ריילי – ארכיאולוגית/ אשת זאב, סויר – נווד, דויל – לוחם בן אלמוות ואניקה – בתולת ים. סאשה מתחברת לבראן המכשף (במובן הרומנטי) וכל השישה מנסים להתגבש כקבוצה ולמצוא את הכוכב (ספולר – הם הצליחו… תודו שאתם מופתעים בטירוף). 

ב'מפרץ האנחות' סויר, הנווד, מעביר את השישה אל האי קאפרי שם מוסתר כוכב המים. הפעם גיבורת הספר היא אניקה, בתולת הים, אשר אומנם מסוגלת להלך של שתי רגליים לעת עתה אבל עד מהרה תאלץ לחזור אל הים. %d7%9e%d7%a4%d7%a8%d7%a5-%d7%94%d7%90%d7%a0%d7%97%d7%95%d7%aa

סויר ואניקה נמשכים זה לזה אך מגבלות חוקי בתולות הים מצד אחד והידיעה שאניקה תחזור לים בקרוב (משהו על זה שהיא הצילה את סאשה בספר הקודם ולכן הרגליים שלה הפכו לזמניות) מצד שני, מונעים מהשניים לבטא את רגשותיהם.

ובעוד שהשניים מסתובבים זה סביב זה, אניקה מתרגשת מלהכין ארוחות בוקר לכולם וכל השישה מבצעים תרגילי התעמלות משונים או שוחים כל הזמן לכל מיני מערות, אורבת האויבת שלהם נרזה (המכונה "אם כל השקרים") ורוקמת תוכניות מרושעות (ואם לעשות לכם ספוילר – לא הכי אפקטיביות…) ויש גם נקודה ישראלית! כאשר אחד ממשרתי הרוע הוא ישראלי פסיכופת יוצא מוסד (איפה ההסברה הישראלית?!).

אה… ולמה קוראים לספר 'מפרץ האנחות'? כי אניקה שומעת כל הזמן אנחות….ההסבר? קלוש במקרה הטוב, מופרך במקרה הרע. אל תתעמקו בזה – זה רק מתכון לכאבי ראש.

אם חשתם ציניות קלה בתיאור הספר – אתם לא טועים. הספר היה כ"כ מתחת לרמת הכתיבה של נורה רוברטס, אשר (כשהיא משתדלת) יכולה ליצור באמת ספורים יפים.

ברצינות! משפט כמו "נסכן הכל למען הכל" (עמ' 96) הוא רק אחד מהפנינים שגרמו לי להתגעגע לסוגת העילית שהיא 'מקוללים' או אפילו ל'בת עשן והעצם'. ולא, העובדה שקראתי מהספר השני ממש לא השפיעה על ייאושי מהעלילה. אז כן, זו קריאה קלה, כן יש סיפור אהבה, אבל תעשו לעצמכם טובה ותעברו הלאה.

מפרץ האנחות, נורה רוברטס, מאנגלית: ליאורה כרמלי, אור עם, 2016, 352 עמ' – ספר שני בטרילוגיה

Bay of Sights, Nora Roberts, 2016